تبلیغات
فرهنگ تلاوت تحلیل آمار سایت و وبلاگ

فرهنگ تلاوت
قرآن به زندگی آرامش میبخشد
قالب وبلاگ
نظر سنجی
كدام قاری قاری مورد علاقه شما استطراح قالب


امکانات وب


چگونگی عملکرد صدا سازی
تن صدا از عوامل بنیادی گفتار است.تن صدا بوسیله دو نیروی مُخالِ یکدیگر ایجاد می گردد.اولین نیرو ستونی از هواست که با حرارت رو به بالا از طریق نای صورت می گیرد و دومین آن یک جفت چین صوتی است که به سمت یکدیگر کشیده شده اند تا مانع جریان هوا شوند.جوهره کفایت در آواسازی موازنه ظریف و حساس بین این دو نیرو است.میانگین سرعت تنفس در یک موازنه ظریف و حساس بین این دو نیرو است.میانگین سرعت تنفس در یک فرد بزرگسال 16 نفس (دم و بازدم) در دقیقه است ولی همین مقدار در هنگام تمرینات بدنی سخت به 30 نیز می رسد اگر تنفس به مدت چند دقیقه صورت نگیرد مرگ رخ می دهد.

تنفس جهت ادامه حیات نوعی بازتاب است.توالی ،عمق و سرعت تنفس بوسیله تحرّکات داخلی خودکار کنترل می شود که همانا سطح اکسیژن و دی اکسید کربن در خون و فعالیت های عضلات تنفس است.
پشتوانه تنفسی به کنترل نیرو و مدت زمان بازدم گفته می شود.به بیانی دیگر این فرایند به مدت زمانی که در خلال آن یک بازدم طول می کشد و به میزان هوایی که در یک واحد زمان از ششها خارج می شود اطلاق می گردد.
این عوامل از جمله عواملی هستند که بر کیفیت و شدت تن صدا یا آهنگ صدا تأثیر می گذارند.بنابراین پشتوانه تنفس یکی از موارد بازدمی با جزئی از جریان بازدمی است.از آنجائی که گفتار بطور طبیعی از طریق بازدم تولید می شود این بخش از تنفس مورد توجه قرار گیرد.
دم و ماهیت آن به عنوان بخشی از جریان تنفس توانایی فرد را در کنترل بازدم او تعیین می کند.بنابراین به تنفس به عنوان یکی از عملکردهای مرتبط با گفتار می پردازیم.
میزان و حجم تنفس
چگونگی تمرین نفس (عمیق)

اولین سؤالی که در این مورد مطرح است این است که مفید بودن یک نفس عمیق در قرائت چقدر می توانید باشد؟
زمانی اینگونه تصور می شد که رابطه مستقیمی بین وسعت قفسه سینه و صدای خوب وجود دارد.یعنی شدت و زیر و بمی صدا.
در حقیقت با پذیرفتن این فرض اینگونه تصور می شد که هر کسی که سینه بزرگتری دارد بایستی قدرت صدای بهتری داشته باشد.در واقع برای تولید تن (آهنگ و قدرت) صدای قوی و با ثبات نیاز به تنفس بیشتری نسبت به یک فرد معمولی نداریم بلکه به شکل بسیار ساده نیاز به پشتوانه تنفسی خوبی داریم.
در وحله اول بیان این نکته ضروری است که هیچکس، از تمامی هوای موجود در ششها هنگام بازدم استفاده نمی کند.جریان تنفس به معنای خالی کردن و پرکردن ششها نیست.ششها هیچ موقع کاملاً صاف و خالی نیستند بلکه همیشه مقداری ستورنده بدلیل هوای باقی مانده در آنها هستند.فرض کنید که تا آنجایی که می توانید هوا را داخل ششها کرده و سپس هوا را تا آنجایی که می توانید خارج کنید.حداکثر تنفس شما در این حالت که قابل اندازه گیری باشد را ظرفیت حیاتی می نامند.

منبع:وبسایت قاریان
طبقه بندی: آموزش،
[ پنجشنبه 14 دی 1391 ] [ 02:49 ب.ظ ] [ سید محمد مهدی حسینی ]
.: Weblog Themes By RoozGozar.com :.

درباره وبلاگ


با عرض سلام خدمت شما.
هدف از ثبت این وبلاگ ترویج فرهنگ قرآنی و مذهبی است.مطالب این وبلاگ بیشتر درمورد تلاوت قرآن میباشد که مطمئنا یکی از رها های ترویج قرآن و مفاهیم آن تلاوت است.متاسفانه امروزه نوجوانان و جوانان ما کمتر به دنبال فرآن هستند و خواندن آن برای آنها یک چیز غریب است.امیدواریم که آنها متوجه اشتباه خود بشوند و با قرآن مانوس شوند تا مورد رحمت حق قرار گیرند.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :