تبلیغات
فرهنگ تلاوت تحلیل آمار سایت و وبلاگ

فرهنگ تلاوت
قرآن به زندگی آرامش میبخشد
قالب وبلاگ
نظر سنجی
كدام قاری قاری مورد علاقه شما استطراح قالب


امکانات وب
این تحلیل توسط سید وحید حسینی مدیر وبسایت فرهنگ نوشته شده

ابتدا تلاوت را دانلود کنید تا با هم گوش بدیم و لذت ببریمدر شروع تلاوت خدمتتون عرض کنم این تلاوت استاد، 38 دقیقه است ، مربوط به دوران جوانی ایشان در کشور مصر تلاوت شده و یکی از تلاوتهایی است که ابعاد تنغیمی بالایی دارد.استاد در این تلاوت از آیه 49 سوره قمر شروع به تلاوت می کند که جای خیلی معروفی است و کمتر قاری ای پیدا میشه که این قسمت را تلاوت نکرده باشه.
آیه 49 سوره قمر (انا کل شیء خلقناه بقدر) اشاره دارد به حکمت حضرت باری تعالی که خداوند در این آیه می فرمایند که ما هر چیزی را به اندازه آفریدیم و در آیه بعد که موقوف المعانی هستند در ادامه آیه قبل می فرمایند که : فرمان ما جز فرمان واحدی نیست که مانند یک چشم بر هم زدن است.سپس در آیات بعد می فرماید که ما هم مسکان شما را که طاغی شده بودند هلاک کردیم.پس آیا پند گیرنده ای هست؟این آیه سوالی است پس می طلبد که قاری در حین تلاوت نیز بتواند سوالی بودن آنرا که به نوعی استفهام انکاری است را ارائه کند.و باز در ادامه همان آیه قبل می فرماید که اینان هر کاری که انجام داده اند در نامه عملشان ثبت است ؛ کوچک و بزرگ. این آیات از لحاظ معنایی پشت سر هم هستند و موقوف المعانی، پس قاری باید بتواند در ارائه معانی به هم مرتبط هنر خود را نشان دهد و مستمع را با خود به آیه بعد بکشاند. سپس وصف حال بهشتیان را در دو آیه آخر این سوره می آورد و وارد سوره مبارکه الرحمان میشویم که دیگر نیازی به توضیح بنده ندارد.


استاد تلاوت خود را به همان آرامی همیشگی که انتظار داریم آغاز می کند.
در همان فراز اول تلاوت به تاکید قاری روی کلمه (بقدر) دقت کنید که بیانگر میزان و اندازه است و همان نکته تاکیدی آیه است و قاری به همین سبب روی این کلمه تاکید می کند.
در فراز دوم تلاوت به نحوه قرائت حرف (ما) در (و ما امرنا)دقت کنید که مشخصه مای نفی است یعنی امر ما بر این نیست که ....
این فرازها در مقام بیات تلاوت میشود.
همانطور که میبینید استاد ملودی را تمام نمیکند و به اصطلاح قفله ایجاد می کند تا ازتباط معنایی آیات به یکدیگر را نشان دهد.

 در زمان (3:58) استاد فرازی  را تلاوت می کند که  در  آن به آیه 49 برمیگردد و  وارد نغمه رست می شود. رست هم از همون رستهای 8 پرده ای سخت ایشان است.
مراتب مختلف نغمه رست را در فرازهای بعد به زیبایی تلاوت می کند.
(8:32) در این زمان یکی از زیباترین فرازها را در نغمه رست تلاوت می کند.
بعد از اینکه در فراز های بعدی وارد سوره الرحمان می شود و همچنان در نغمه رست تلاوت می کند در زمان(10:55)  وارد چهارگاه می شود.
(11:53) استاد باز به آیه (ان المتقین فی جنات و نهر ) بر می گردد و این بار در نغمه چهارگاه این فراز را تلاوت می کند که البته در این فراز نغمه صبا را هم با چهارگاه ترکیب میکند.

(14:24) استاد بعد از اینکه نغمه چهارگاه را هم به زیبایی تلاوت می کنند در این فراز وارد نغمه سگاه میشود.(بنده در اینجا به ریز نغمات وارد نمیشوم یعنی بطور کلی هزام و سگاه را سگاه یا همان سیکاه قلمداد خواهم کرد)
فراموش کردم بگم که این آیات به روایت ورش تلاوت میشود دقیقا یادم نیست از کجا وارد قرائت ورش شد.

(17:30) در آیه (خلق الانسان من صلصال کالفخار) استاد وارد نغمه رست می شود.

(23:09) قاری پس از فراز هایی زیبایی که در نغمه رست تلاوت میکند وارد بیات میشود.(در یخرج منهما الولو و مالمرجان)
(26:42) در نغمه بیات ، بیات حسینی را تلاوت می کند که شگرد استاد و شیوه خاص ایشان  است.

(27:30) وارد نغمه صبا میشود.

(29:56) وارد نغمه نهاوند می شود.(سنفرغ لکم ایها الثقلان)
چند فراز زیبا را هم در این مقام تلاوت می کند.استاد این مقام را بطور کامل در همه پرده ها تلاوت میکند.چند بار فراز (و له المنشئات فی البحر کالاعلام ...) را تلاوت می کند

(36:35) در آیه (کل من علیها فان) وارد مقام رست می شود.

(37:25)در آیه (فبای الاء ربکما تکذبان) وارد بیات میشود.

نهایتا نیز تلاوت را در  دقیقه سی و هشتم  در آیه (فبای الاء ربکما تکذبان) به پایان می رساند.

امیدوارم که تونسته باشم کمک کرده باشم که بتونید بیشتر از شنیدن این تلاوت لذت ببرید.از اینکه زیاد وارد جزئیات نشدم عذر می خواهم ولی خیلی خسته هستم و الان که این پست را برای شما ارسال می کنم ساعت تقریبا سی دقیقه بامداد است و من بیشتر از یک ساعت است که فقط درگیر ارسال همین پست هستم به امید  توجه  و نظرات  سازنده شما بییندگان عزیز
موفق باشید.
طبقه بندی: تحلیل تلاوتهای اساتید مشهور، استاد شحات محمد انور، قرائتهای صوتی،
[ جمعه 29 دی 1391 ] [ 03:48 ق.ظ ] [ سید محمد مهدی حسینی ]
.: Weblog Themes By RoozGozar.com :.

درباره وبلاگ


با عرض سلام خدمت شما.
هدف از ثبت این وبلاگ ترویج فرهنگ قرآنی و مذهبی است.مطالب این وبلاگ بیشتر درمورد تلاوت قرآن میباشد که مطمئنا یکی از رها های ترویج قرآن و مفاهیم آن تلاوت است.متاسفانه امروزه نوجوانان و جوانان ما کمتر به دنبال فرآن هستند و خواندن آن برای آنها یک چیز غریب است.امیدواریم که آنها متوجه اشتباه خود بشوند و با قرآن مانوس شوند تا مورد رحمت حق قرار گیرند.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :