تبلیغات
فرهنگ تلاوت تحلیل آمار سایت و وبلاگ

فرهنگ تلاوت
قرآن به زندگی آرامش میبخشد
قالب وبلاگ
نظر سنجی
كدام قاری قاری مورد علاقه شما استطراح قالب


امکانات وب

در این متن سعی بر این است که اصول صحیح تنفسی در امر قرائت قران (ترتیل و یا تحقیق) مورد توجه قرار گیرد تا به وسیله آن تلاوت کننده قران بتواند هم با نفس بیشتری به محل مطلوب وقف برسد و نیز علاوه بر آن با اصول صحیح تنفسی میزان فشاری کمتری بر حنجره و سیستم صوتی آورده تلاوت با کیفیت تری ارائه دهد. همچین این امر باعث افزایش عمر تلاوت نیز میشود


برای دنبال کردن این مبحث به ادامه مطلب بروید

دکتر راجی ناواهی میگوید: ظرفیت کل ریه انسان بسیار بیشتر از عمق نفس های اوست با این حال افراد با تنفس غلط از ظرفیت عادی ریه خود هم استفاده نمیکنند.

تنفس ورزشی برای تلاوت قرآن اشتباه است. در این نوع تنفس فقط قسمت برآمدگی سینه از اکسیژن پر خواهد شد.تنفس صحیح که باید در قران مورد استفاده قرار میگیرد تنفس دیافراگمی هست. تنفس دیافراگمی به تنفسی گفته می شود که تمام حجم شش ها از اکسیژن پر شده و پرده دیافراگم که زیر شش ها قرار دارد به پایین حرکت می کند. (جلسه آموزش قران مجمع قاریان 1390/7/22 )

در تنفس دیافراگمی فرد نیازی به کشش بدن و بالا آوردن سینه ندارد بلکه در این روش فرد در موقعیت راحتی به صورت صاف نشسته ، ایستاده و یا تکیه داده هست و با انجام تنفس قسمت شکم افزایش میابد. برای مقایسه این روش میتوانید تلاوت بعض قاریان مبتدی را با تلاوت اساتید بزرگ قرائت قران از جمله تصویری که از شیخ مصطفی اسماعیل آمده را مقایسه کنید. نشست صاف و راحت استاد و اغلب قرا مشهور مصر در هنگام قرائت قران یکی از عوامل موفقیت آنها در انجام کارهای صوتی هست.

نکته : اگر چه بحث ما تنفس صحیح هست ولی یاد آور میشوم که این نوع نشستن و تلاوت قران از حفظ بدون خم کردن سر موجب کاهش فشار بر حنجره و توان صوتی فرد میشود.

دقت کنید که قاریان عزیز کشور ما اکثرا از این روش استفاده ننموده و نفس را در سینه که گنجایش کمتری دارد محبوس میکنند و ممکن است این روش در ابتدا نفس آنها را کمتر نماید ولی با تمرین شاهد افزایش میزان نفس خود هستند

امر دیگر در طریقه نفس گیری غلط مدت زمان آن است دقت کنید که اکسیژن پس از تبدیل به دی اکسید میل به خروج از سیستم تنفسی را دارد بنابرین قاریانی که مدت زمان نفس گیری آنها طولانی است باید انتظار کمتری از نفس محبوس داشته باشند. میتوانید قاریانی را به ذهن بیاورید که سر را از پایین به بالا آورده قفسه سینه را جلو میاورند و نفس گیری آنان چندین ثانیه به طور می انجامد، این قاریان اصولا از حجم مناسب سیستم تنفسی استفاده نکرده و علی رغم نمایشی که در نفس گیری دارند در اجرا پر نفس ظاهر نخواهند شد.

منبع:وبلاگ فرهنگی قرآنی صعود
طبقه بندی: آموزش،
[ چهارشنبه 4 بهمن 1391 ] [ 05:17 ب.ظ ] [ سید محمد مهدی حسینی ]
.: Weblog Themes By RoozGozar.com :.

درباره وبلاگ


با عرض سلام خدمت شما.
هدف از ثبت این وبلاگ ترویج فرهنگ قرآنی و مذهبی است.مطالب این وبلاگ بیشتر درمورد تلاوت قرآن میباشد که مطمئنا یکی از رها های ترویج قرآن و مفاهیم آن تلاوت است.متاسفانه امروزه نوجوانان و جوانان ما کمتر به دنبال فرآن هستند و خواندن آن برای آنها یک چیز غریب است.امیدواریم که آنها متوجه اشتباه خود بشوند و با قرآن مانوس شوند تا مورد رحمت حق قرار گیرند.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :