تبلیغات
فرهنگ تلاوت تحلیل آمار سایت و وبلاگ

فرهنگ تلاوت
قرآن به زندگی آرامش میبخشد
قالب وبلاگ
نظر سنجی
كدام قاری قاری مورد علاقه شما استطراح قالب


امکانات وب

آماده سازی صدا

هر صدایی دستخوش نوسان است. حتی اگر صدا دچار عوارضی طبیعی مانند بیماری و غیره نشود، باز در اثر عدم تمرین، آمادگی خود را از دست می دهد و این امر گذشته از اینكه كفران نعمت است، به مرور زمان باعث تأسف و حسرت خوردن قاری قرآن می شود.

دستور العمل زیر برای آماده نگاهداشتن صوت موثر است:

الف) آماده سازی كلی

 • قرائت منظم روزانه.

   

 • عدم قرائت با صدای خسته و روخ مضطرب.

   

 • پرهیز از چیزهایی كه به صوت ضرر می رساند (چه معنوی و چه مادی)


  ب) آمادگی قبل از تلاوت

   

 • دستور العملی كه برای شناخت ارتفاع صوت بیان شد (ادای كلمه شریفه «الله» بر مبنای الفبای موسیقی» در اینجا هم موثر است و باید این كلمه جلاله را در هر پرده صوتی، چند بار تكرار كرد.

   

 • تلاوت قرآن به شیوه تدویر در مدت زمان اندك، (حداكثر 5 دقیقه).

   

 • تدبر در معانی آیات شریفه برای آمادگی روحی و فنی (انطباق صوت با معانی)

   

  دستور العمل برای قاریان نوجوان

  در خاتمه این مبحث نكته مهمی را برای قاریان نوجوانی كه در سنین بلوغ می باشند بیان می كنیم. اغلب این افراد تا قبل از این سنین، خوب تلاوت می كنند و صدای آماده ای دارند ولی در هنگام بلوغ، چون صدایشان در مرحله شكل گیری و تعیین جنس خود می باشد، در قرائت دچار مشكل می شوند. چه بسا جوانانی كه تا قبل از بلوغ تلاوت زیبایی داشته اند ولی به جهت عدم تمرین مناسب و پرهیزهای لازم در این سن، چه از لحاظ نداستن خود قاری یا بی كفایتی استاد، بعد از این مرحله توانایی خواندن را از دست می دهند و افسوس گذشته را می خورند. برای رفع این نقیصه باید اولاً: به این سخن معروف كه «در سن بلوغ نباید قرائت كرد و نباید با صدای اوج خواند» اعتنا نشود، ثانیاً: طبق این نظم صوتی كه بیان می شود تمرین نمایند:


  هر روز قرائت قرآن نمایند، به هر مقدار كه آمادگی دارند و این قرائت به این شكل باشد كه مثلاً اگر بنا دارد روزی نیم ساعت تلاوت نماید، ابتدا 10 دقیقه تا یك ربع صدا را آماده سازد (به اصطلاح گرم كند)؛ یعنی با گام پائین و مقدار كمی گام توسط بخواند، و مدت باقیمانده را بین هر سه گام صوتی تقسیم نمایند. بدین صورت كه مبنای قرائتش را گام توسط قرار دهد و هرگاه با اوج تلاوت نمود، مخالفش را بخواند (گام پایین) و درصورت مشاهده خستگی یا خلل در صدای خویش قرائت را ختم نماید.


  با این دستور العمل، انشاء الله، نقیصه‌ای متوجه صدای نوجوانان نمی شود و صدایی كه بعد از دوران بلوغ به دست خواهند آورد، زیباتر از دوران نوجوانی خواهد بود.
 • طبقه بندی: آموزش،
  [ چهارشنبه 18 بهمن 1391 ] [ 02:56 ب.ظ ] [ سید محمد مهدی حسینی ]
  .: Weblog Themes By RoozGozar.com :.

  درباره وبلاگ


  با عرض سلام خدمت شما.
  هدف از ثبت این وبلاگ ترویج فرهنگ قرآنی و مذهبی است.مطالب این وبلاگ بیشتر درمورد تلاوت قرآن میباشد که مطمئنا یکی از رها های ترویج قرآن و مفاهیم آن تلاوت است.متاسفانه امروزه نوجوانان و جوانان ما کمتر به دنبال فرآن هستند و خواندن آن برای آنها یک چیز غریب است.امیدواریم که آنها متوجه اشتباه خود بشوند و با قرآن مانوس شوند تا مورد رحمت حق قرار گیرند.

  آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :