تبلیغات
فرهنگ تلاوت تحلیل آمار سایت و وبلاگ

فرهنگ تلاوت
قرآن به زندگی آرامش میبخشد
قالب وبلاگ
نظر سنجی
كدام قاری قاری مورد علاقه شما استطراح قالب


امکانات وب

قاری قرآن باید طوری بخواند كه احساس كند صدای او به سقف دهانش برخورد می كند و صدای خود را مستقیم به بیرون ندهد.

و نیز با فشار زیاد هوا نباشد. كه نشانه آن هم اینست كه قاری با كمبود نفس مواجه می شود. چرا كه هوا بیش از مقدار لازم برای ادای حروف خارج شده و مستقیم به بیرون ارسال گردیده است و این اشتباه است. برای درك این مطلب شما می توانید دهان خود را خیلی باز  كنید و شروع به خواندن كنید كه این حالت واضح ترین حالت خواندن با فشار هواست و بدترین حالت بیرون دادن مستقیم صداست.

لذا برای جلوگیری از رفع این مشكل شما می بایست با نصف صدای خود شروع به خواندن كنید نه با تمام انرژی و فشار زیاد به صدای خود. از نظر این حقیر این مطلب یكی از فنی ترین اصول بكارگیری حنجره هست.

برای نمونه شما تلاوتهای استاد محمود شحات انور را بصورت تصویری تماشا كنید خواهید دید كه ایشان بدون فشار به خود و بدون كمبود نفس، آیه های طولانی را در اوج می خواند. ایشان نمونه بارز  یك قاری هستند كه به نحو صحیح از تارهای صوتی و فضای دهان خود استفاده می برند.

همچنین قاری قرآن در تمرینات وقتی شروع به خواندن می كند باید بگونه ای بخواند كه صدا در صاف ترین حالت خود باشد. بنابراین اگر شما می توانید آیه ای را با صدای خش دار بخوانید یا به حالت صدای صاف، باید حالت دوم را انتخاب كنید.

اگر شما موقع خواندن قرآن فشار زیادی در اطراف گردن خود حس كردید با ید در تمرین صحیح خود شك كنید چرا كه شما یا در نحوه بكارگیری تارهای صوتی اشتباه می كنید یا در نحوه نفس گیری(مراجعه شود به مطلب تمرین تنفس).

برخی اساتید توصیه می كنند كه از اعماق وجود خود شروع به خواندن كنید و برخی دیگر توصیه می كنند كه از فضای دهان خود استفاده كنید و روی آن تمركز كنید.

مطلب از این قرار است كه شما برای كنترل نفس خود باید روی پرده دیافراگم و درون خود تمركز كنید و برای كنترل صدای خود، می بایست روی فضای دهان و در واقع سقف دهان خود تمركز كنید. كه البته پس از ملكه شدن خود به خود اجرا می شود.

و نكته مهمی كه عزیزان باید به آن بپردازند همانگونه كه بیان شد: اینست كه ""صدا را در صاف ترین حالت خود بیرون دهیم و هوای زیادی همراه با صدا به بیرون هدایت نشود"" بگونه ای كه هوا و صدا با كنترل خارج شود. در اینجا باید حالت خواندن انسان بسیار ریلكس و بدون تكلف و تقلا باشد.(مجدد توجه كنید به تلاوتهای استاد محمود شحات انور یا برادر بزرگ ایشان به نام انور شحات).

موقع خواندن نباید فشار زیاد یا گرفتگی عضلات گردن احساس شود بلكه باید بدن آرام و فك پایین دهان هم كمی شل بگیریم و خصوصا موقع اوج گرفتن نبایستی فك انسان تحت فشار ماهیچه ها باشد. با رعایت این مطلب افرادی كه دارای صدای زیر و نازك هستند موقع تلاوت صدای آنها با همان ویژگی اصلی خود اجرا می شود.

افرادی هم كه صدای آنها خش دار است بدانند كه مهمترین عامل در خش دار شدن صدا اینست كه فرد بدون گرم كردن حنجره خود، در پرده های صوتی بالا شروع به خواندن كند(خصوصا در هوای سرد) و یا اینكه با دهان باز شروع به فریاد زدن كند كه در اینصورت فشار زیاد هوا باعث خش دار شدن صدا می گردد. و در صورتی كه فرد دائم و بطور جدی با چنین مشكلی روبروست احتمالا قسمتی از حنجره خود را دچار آسیب جدی كرده و نیاز به معاینات پزشكی یا عمل جراحی است.

لذا قبل از خواندن همیشه صدای خود را گرم كنید خصوصا صبحها اگر میخواهید تمرین كنید با احتیاط عمل كنید و حتما حنجره خود را با خواندن در پرده های صوتی پایین گرم كنید.

برای رفع گرفتگی صدا می توانید در پایان تمرینات سنگین خود، حرف (ر ) را بدون قطع نفس و مسلسل وار در چندین مرحله و حدود 5 دقیقه تكرار كنید. بدین شكل(ررررررررررررررررر) وقتی شما مثلا حدود 2 ساعت یا بیشتر تمرین كردید و خصوصا با صدای بلند خواندید، احساس گرفتگی صدا خواهید كرد با این تمرین خواهید دید كه صدای خش دار و گرفته شما تا حد نسبتا خوبی صاف می گردد. شاید علت اینست كه هنگام تمرین و خصوصا اوج گرفتنها، باعث می شود كه طول برخی از تارهای صوتی بزرگتر از دیگری می شود و تمام تارهای صوتی بطور یكسان كشیده نمی شوند و با این تمرین شما تمام تارهای صوتی را بصورت منظم نرمش می دهید و به حالت عادی باز می گردانید.

ورزشكاران روشی دارند بنام بازگشت به حالت اولیه كه متاسفانه اغلب ما از آن بی اطلاع هستیم. بدین صورت كه در پایان ورزشهای سنگین باید مجدد نرمشی انجام شود. در بكارگیری صدا هم این نكته حائز اهمیت هست. یعنی در پایان تمرینات سنگین صدا، می بایست كمی با صدای پایین بخوانیم یا از تكرار حرف (ر ) برای این منظور بهره ببریم.

غیر از روشهایی كه عموما از آن اطلاع دارید جدیدترین روش برای زیر شدن صدا و برای تقویت تحریر و منظم شدن تارهای صوتی و برخی مزایای دیگر، تكرار حر ف (ر ) به همان شكلی كه توضیح دادم توصیه می شود. با این تمرین شما در مدت زمان كوتاهی عملا به این نتیجه خواهید رسید. البته بهتر است در پرده صوتی پایین شروع به خواندن كنید و پس از گرم شدن صدا این كار را انجام دهید. هرچند كه تكرار حرف( ر ) در گرم شدن صدا هم موثر است.

این حقیر توصیه می كنم كه "كش" صدای خود را پیدا كنید و با همان ویژگی، شروع به خواندن كنید. یعنی اگر خصوصیت ذاتی صدای شما "زیر" هست هرگز سعی نكنید كه با صدای بم به تلاوت بپردازید(البته قطعه های كوتاهی از تلاوت مانعی ایجاد نمی كند. اما حالت غالبی تلاوت شما باید براساس ویژگی ذاتی صدای خود كه همان زیر یا بم بودن هست اجرا گردد). كسانی كه با رعایت این مطلب تلاوتهای خود را انجام می دهند پیشرفتهای چشگیر و بیشتری نسبت به بقیه دارند و حنجره آنها بسیار سازگارتر با صدا پیشرفت می كند و عمر صدا و ماندگاری صدای آنها طولانی تر خواهد بود و در سنین بالا هم می توانند از صدای خود بهره ببرند.
طبقه بندی: آموزش،
[ پنجشنبه 13 تیر 1392 ] [ 03:32 ب.ظ ] [ سید محمد مهدی حسینی ]
.: Weblog Themes By RoozGozar.com :.

درباره وبلاگ


با عرض سلام خدمت شما.
هدف از ثبت این وبلاگ ترویج فرهنگ قرآنی و مذهبی است.مطالب این وبلاگ بیشتر درمورد تلاوت قرآن میباشد که مطمئنا یکی از رها های ترویج قرآن و مفاهیم آن تلاوت است.متاسفانه امروزه نوجوانان و جوانان ما کمتر به دنبال فرآن هستند و خواندن آن برای آنها یک چیز غریب است.امیدواریم که آنها متوجه اشتباه خود بشوند و با قرآن مانوس شوند تا مورد رحمت حق قرار گیرند.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :