تبلیغات
فرهنگ تلاوت تحلیل آمار سایت و وبلاگ

فرهنگ تلاوت
قرآن به زندگی آرامش میبخشد
قالب وبلاگ
نظر سنجی
كدام قاری قاری مورد علاقه شما استطراح قالب


امکانات وب

اگر یک قاری قرآن بخواهد تلاوتهایش جاویدان بماند ویک اثر هنری محسوب گردد . باید برای هر تلاوتش یک سناریو بنویسد . نه اینکه فی البداهه هرچه پیش آمد تلاوت کند .

به این ترتیب که اول
آیاتی که مد نظرش هست انتخاب کند ، چند دوره مرور کند تا به حدی که حفظ شود وبدون نگاه کردن به آیات ، آن را تلاوت کند . بعد معنی آیات را با توجه به تفسیر مرور کند. و کاملا در جریان آنچه که می خواهد بخواند قرار بگیرد .

سپس روی آیات با توجه به مقامهای قرآنی ومعانی آیات آهنگ گذاری کند وبهتر است که آهنگ را ازخود آیات ومعنای آیات کشف بکند . که تجربه زیادی می طلبد . باید چندین بار آیات را با لحنهای مختلف بخواند ودلنشین ترین فرم را انتخاب بکند . که با صدایش هماهنگی دارد و در خواندن آن به زحمت نمی افتد .

در ضمن لازم نیست ،
قرار وجواب وجواب الجواب را حتما در همه مقامها رعایت کند. چون به دلنشین خواندن صدمه می زند وتبدیل به داد وفریاد می شود .خیلی مقامها را بیش از جواب ، جلوتر نرود.

بعد تلاوتهایش را ضبطکند وایرادهای آن را پیدا کند . تا به یک انتخاب خوب برسد .ووقتی که یک روز صدایش آماده بود . تلاوتش را ضبط کند چه به صورت مجلسی که کمی مشکل هست چون مساجد ضبط ندارند واین مشکل بزرگ قاریان ایرانی است .پس مجبوری در منزل پشت کامپیوتر با نرم افزار جت آدیو ضبط کنی وبا نرم افزار ساند فرج ویا ادوب ادیشن روی آن افکت بگذاری واکو بدهی . وهنگام تلاوت حتما یک لیوان آب ولرم همراهت باشد که هر سه نفس یک جرعه بنوشی .واین تلاوت خود را نگهداری کنی وهر از گاهی گوش کنی ، وآرام آرام از صدای خودت لذت خواهی برد .

متاسفانه در کشور ما همه شدن فی البداهه خوان . باید انسان خیلی خبره باشد تا بتواند در بداهه خوانی زیبا ودرست تلاوت کند . مشکل هم از اساتید میباشد که به قاریان نمی گویند جلسه بعد هرکس چه آیاتی را آماده کنند . وهمه مجبورندبه نوبت صفحه به صفحه ادامه بدهند .البته شاید اساتید عزیز میخواهند قاری بین المللی پرورش دهند . وبه خاطر همین سبک مسابقه ای را در پیش گرفتند . ولی باید گفت این همه قاریان مبتدی که کارشان به آن بال ها نمی رسد .بعد ازاین سخت گیریها از قرآن زده می شوند وتلاوت را ترک می کنند . چون آنها به این خاطر به قرآن روی آوردند که تلاوتهای دلنشین اساتید در دل آنها تاثیر کرده و آنها را به پای جلسات کشانده است. وقتی می بینند باید خشک ومسابقه ای بخوانند زده می شوند مگر آنها که مسمم هستند یک قاری نفر اولی بشوند .

برای این عزیزان باید جدا گانه جلسات متفاوت بگذارند . وهیچ راهی نداشته باشند جز ردیف خوانی ومسابقه ای. ما مشکلی با آنها نداریم . ما با عموم جوانان کار داریم که با علاقه وارد میشوند . ومایوس بر می گردند .

ما که عرب نیستیم فی البداهه کلمات در حلقمان به راحتی بچرخد . همینطور غیر از تلاوت شغلهای دیگری برای امرار معاش داریم نمی توانیم همه زندگیمان را روی تلاوت سرمایه گذاری کنیم . باید وقت داشته باشیم یک هفته روی تجوید ولحن وروخوانی آیات انتخابی تلاش کنیم . و وقتی پشت میکروفن نشستیم دیگرتند تند استاد تلاوتمان را قطع نکند ، تانکات فنی را یاد آوری کند .این گونه انسان از تلاوت لذت می برد . در ضمن باید هر جلسه ای یک دستگاه کامپیوتر معمولی با هزینه مسجد و دست اندر کاران تهیه شود . وصدای همه قاریان ضبط شود ویک نفر آنها را افکت گذاری کند که دودقیقه کار می برد . وموقع بیرون آمدن از جلسه ، تلاوت هرکس را، روی فلشش بریزند وتحویل بدهند . وخدا می داند چه روحیه ای می گیرند وقتی که ، جوان در بین خانواده این تلاوت را که همراه هست با تشویق حضار وبدون ایراد گیری گوش می دهد . استاد نیز هنگام تلاوت باید مشکلات تلاوت را روی یک برگه بنویسد . وبه شاگرد بدهد . تا شاگرد در منزل اشکالات را با گوش دادن به تلاوتش بر رسی کند.


انشاءالله که به این
موارد اهمیت داده شود .

غلامحسین
نصیری

طبقه بندی: آموزش،
[ سه شنبه 1 مرداد 1392 ] [ 12:43 ب.ظ ] [ سید محمد مهدی حسینی ]
.: Weblog Themes By RoozGozar.com :.

درباره وبلاگ


با عرض سلام خدمت شما.
هدف از ثبت این وبلاگ ترویج فرهنگ قرآنی و مذهبی است.مطالب این وبلاگ بیشتر درمورد تلاوت قرآن میباشد که مطمئنا یکی از رها های ترویج قرآن و مفاهیم آن تلاوت است.متاسفانه امروزه نوجوانان و جوانان ما کمتر به دنبال فرآن هستند و خواندن آن برای آنها یک چیز غریب است.امیدواریم که آنها متوجه اشتباه خود بشوند و با قرآن مانوس شوند تا مورد رحمت حق قرار گیرند.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :