تبلیغات
فرهنگ تلاوت تحلیل آمار سایت و وبلاگ

فرهنگ تلاوت
قرآن به زندگی آرامش میبخشد
قالب وبلاگ
نظر سنجی
كدام قاری قاری مورد علاقه شما استطراح قالب


امکانات وب
ویژگی های استاد منشاوی . چگونه از منشاوی تقلید کنم ؟ ازچه سوره هایی تقلید کنم ؟

در باره صوت و نحوه تلاوت استاد منشاوی هرچه بگوییم باز هم کم است.استاد منشاوی،به قول استاد ابوالقاسمی،حنجره ای خاص دارد.یعنی حتی در بین قاریان مصری نیز فرم صوتی و حنجره ای ایشان خاص است که بعدا مصداقش را عرض خواهم کرد.

اولین نکته ای که در تلاوت استاد توجه شما را جلب می کند،حزن زیبا و صدای قوی و دلنشین و لحن روان این استاد است.به صورتی که از نظر بسیاری از قاریان تلاوت ایشان به حدیث قرآن با حزن نازل شده است پس آن را به حزن بخوانید شباهت بیشتری دارد.

برخلاف این تصور غلط که در میان برخی از جوامع قرآنی جا افتاده،منشاوی ساده نمی خواند،بلکه تقلید از ایشان ساده است به همین خاطر در ابتدا به نوجوانان تقلید از ایشان یا استاد عبدالباسط را نوصیه می کنند.

دیگر این که بر خلاف تصور همه استاد دارای ارتفاع صوتی بسیار بالایی هم هست.برای صدای او نمی توان انتهایی در نظر گرفت به بیان عامیانه در تلاوت هر چه قدر بخواهد اوج می گیرد و خیلی جاها واقعا فریاد می زند ( بدون تکلف و در اوج زیبایی ) و البته به احتمال زیاد در هیچ تلاوتی حداکثر اوج صدای خویش را نشان نداده است .

دیگر این که صدای استاد بسیار انعطاف پذیر است.هم از نظر تحریر و هم از نظر طنین و تغییر زیبای جنس صدا.مصداق این گفته تلاوت مشهور حشر،علق،حمد،بقره استاد است که در آیات پایانی سوره حشر به شکلی بسیار زیبا حس و حال و طنین و قدرت تحریر زنی فوق العاده خود را به نمایش می گذارد و در غیرالمغضوب علیهم و ...طنین زیبای صدای خود و نوآوری های لحنی را در کنار حزن نشان می دهد.

نکته مهم : بعضی ها این چنین می انگارند که استاد منشاوی لحن ساده ای دارد . هرگز این چنین نیست . مثال 1 : از قرآن هرکس به اندازه درک خودش می فهمد چه دانشمند چه یک بی سواد چه یک بچه . مثال 2 : هنگامی که یک دانشمند بزرگ که دارای بیان قوی است مثل امام خمینی در حال صحبت است هر کس به اندازه فهم خویش برداشت می کند . حال در تلاوت منشاوی هم دقیقا این گونه است .

لحن استاد نیز در عین حال که در بسیاری از تلاوت ها تکراری به نظر می رسد اما هربار زیبایی ها و ظریف کاری های جدیدی به آن اضافه می شود که آن را زیبا تر از پیش می کند.در باب الحان ابتکاری استاد هم که این جا مجال بحث نیست.

-پرده شروع تلاوت کمی بالاتر یا در حد پرده صوتی حرف زدن معمولی است که به دلیل قدرت و ... همین پرده برای قاریان بالاست در واقع مقلد منشاوی اگر بخواهد مثل او بخواند و در همان پرده و ارتفاع صوتی تلاوتش را شروع کند در جایی حدود توسط صدایش می شود

2- پرده به پرده بالا می رود یعنی از همه قسمت های صدای خود استفاده میکند و جهش های ناگهانی ندارد آرام آرام وبدون عجله بالا میرود

3- همین طور از شروع تلاوت افزایش ارتفاع می دهد تا این که به پرده های زیر برسد و با قدرت زیاد فریاد می زند اما برای این که گوش شنونده خسته نشود و تلاوت دچار یکنواختی نگردد به مرور و طی چند آیه با تکنیک های صوتی تحریری مثل تحریر هایی منحنی شکل و نزولی و به کمک لحن چند پرده پایین می آید یا آرام تر می خواند یا .. سپس از قسمت زیبای صدای خود دوباره شروع می کند به اوج گرفتن و البته چند دقیقه طول می کشد تا به اوج برسد .

دقت کنید که این بار ممکنه جنس صدای خود و حتی لحن الاداء را تغییر دهد

4- تغییر زیبای جنس صدا حین تلاوت

5- مطابقت طرز بیان با معنا و تفسیر آیات با بیان های مختلف

چگونگی تقلید از شیخ منشاوی:

در ابتدای تقلید از استاد منشاوی یا هر استاد دیگر،شما باید چند تلاوت مشهور از استاد را گوش دهید و یکی را که زیبا تر و جامع تر و در عین حال با صوت شما مطابقت دارد انتخاب کنید و آن را خوب گوش دهید.سپس این تلاوت را به قسمت های 5 تا 8 دقیقه ای تقسیم کنید و هر قسمت را خوب یاد بگیرید و هیچ نکته را از قلم نیندازید.(مانند حفظ آیات،نکات تجویدی،الحان،حس و حال تلاوت،تحریر ها،چگونگی ادا و بیان کلمات،توازن در تلاوت و...)

سعی کنید روی هر تلاوت یک ماه تا یک ماه و نیم وقت بگذارید.بعد از اینکه احساس کردید الحان فرا گرفته شده را خوب می توانید اجرا کنید آیاتی دیگری را باز کنید و این الحان روی آن ها اجرا کنیدوسعی کنید از آیات ساده شروع کنید.مانند سوره نبا یا انفطار.اگر در ابتدا نتوانستید خوب الحان را اجرا کنید نگران نباشید.با تمرین و به مرور زمان خواهید توانست.

مشکلی که بسیاری از مقدان استاد منشاوی از جمله بنده حقیر دارند،مشکل تحریر زنی است.یکی از ویژگی های خاص حنجره استاد منشاوی همین است:اینکه ایشان با سرعت بسیار زیاد تحریر می زند و این کار هر کسی نیست.اگر این مشکل را دارید می توانید تحریر های استاد را به دقت گوش کرده و آن ها را از هم تفکیک کنید و جدا جدا و آهسته آهسته(مانند برادر شیخ محمد صدیق،شیخ محمود صدیق منشاوی)اجرا کنید.

البته بنده حقیر در جایگاهی نیستم که بخواهم چیزی به شما عزیزان یاد بدهم اما گفتم شاید تجربیات ناچیزی که من در این زمینه دارم به کار کسی بیاید.

پس از این که یک ماه از پایان تقلید از یک سوره گذشت در حدود یک هفته آن سوره را دوباره تقلید کنید و صدایتان را ضبط کنید و ببینید در دفعه ی دوم تقلید از یک سوره چقدر بهتر از دفعه اول خواندید . دو تا سه بار همین کار را انجام دهید یعنی بعد گذشت یک ماه دیگر باز هم دوباره از همان سوره برای مدت حدود یک هفته تقلید کنید این کار باعث می شود الحان و آیات آن سوره برای همیشه در ذهنتان بماند هم آن تلاوت را شبیه تر به استاد بخوانید هم هر بار چیز های بیشتری بیاموزید ( زیرا هر دفعه که یک تلاوت را گوش دهید یک نکته یا رمز جدید یاد می گیرید . ) و فواید زیاد دیگری هم دارد ...

از چه سوره هایی تقلید کنیم؟

خیلی ها عقیده دارند که برای تقلید از منشاوی تلاوت های زیادی را لازم نیست حفظ کرد و فقط چند تلاوت کافی است اما استاد منشاوی قاری است که در هر تلاوتش نکته جدیدی وجود دارد.سوره هایی که حتما باید تقلید شوندعبارت اند از:

1-حشر-علق-حمد-بقره

2-روم-ضحی-شرح-حمد-بقره

3-شعرا 52 تا 89

4-قصص-68 تا 85

5-لقمان-8 تا 30

6-قاف-الرحمن

7-سجده(استودیویی-لینک در وبلاگ موجود است)

8-اسرا-1تا 14

9-زخرف -دخان-قدر

١٠-انفطار-فجر-بلد

11-حشر-طارق-فجر-حمد-بقره

البته تقلید از دیگر تلاوت ها نیز مانعی ندارد و بسیار مفید خواهد بود اما این تلاوت مشهور ترین و فنی ترین تلاوت های استاد منشاوی هستند از این رو برای تقلید مناسب ترند.

و من الله التوفیق


طبقه بندی: آموزش، استاد محمد صدیق صدیق منشاوی،
[ سه شنبه 15 مرداد 1392 ] [ 05:02 ب.ظ ] [ سید محمد مهدی حسینی ]
.: Weblog Themes By RoozGozar.com :.

درباره وبلاگ


با عرض سلام خدمت شما.
هدف از ثبت این وبلاگ ترویج فرهنگ قرآنی و مذهبی است.مطالب این وبلاگ بیشتر درمورد تلاوت قرآن میباشد که مطمئنا یکی از رها های ترویج قرآن و مفاهیم آن تلاوت است.متاسفانه امروزه نوجوانان و جوانان ما کمتر به دنبال فرآن هستند و خواندن آن برای آنها یک چیز غریب است.امیدواریم که آنها متوجه اشتباه خود بشوند و با قرآن مانوس شوند تا مورد رحمت حق قرار گیرند.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :