تبلیغات
فرهنگ تلاوت تحلیل آمار سایت و وبلاگ

فرهنگ تلاوت
قرآن به زندگی آرامش میبخشد
قالب وبلاگ
نظر سنجی
كدام قاری قاری مورد علاقه شما استطراح قالب


امکانات وب
مریم پناهنده:
 

دقت کردید بعضی آدم‌ها آئینه دق‌اند! یعنی همیشه کاسه چه کنم چه کنم دستشان است گویی امید برایشان بی‌معناست، در تمامی حالات استرس و اضطراب وجودشان را فراگرفته و جز به در بسته نگاه به جایی ندارند! چقدر تحمل کردن این افراد دشوار است و دوست داشتن‌شان بسی دشوارتر و وجودشان مخرب دل و جان، چگونه؟ در ادامه خواهید یافت.

ذکر یک داستان

چند قورباغه از جنگلی عبور می‌کردند که ناگهان دو تا از آنها به داخل گودال عمیقی افتادند.بقیه قورباغه‌ها در کنار گودال جمع شدند و وقتی دیدند که گودال چقدر عمیق است به دو قورباغه دیگر گفتند: که دیگر چاره‌ای نیست شما به زودی خواهید مرد. دو قورباغه این حرفها را نشنیده گرفتند و با تمام توانشان کوشیدند که از گودال بیرون بپرند. اما قورباغه‌های دیگر مدام می‌گفتند که دست از تلاش بردارند چون نمی‌توانند از گودال خارج شوند و خیلی زود خواهند مرد. بالاخره یکی از دو قورباغه تسلیم گفته‌های دیگر قورباغه‌ها شد و دست از تلاش برداشت. سر انجام به داخل گودال پرت شد و مرد. اما قورباغه دیگر با تمام توان برای بیرون آمدن از گودال تلاش می‌کرد. هر چه بقیه قورباغه‌ها فریاد می‌زدند که تلاش بیشتر فایده‌ای ندارد او مصمم‌تر می‌شد تا اینکه بالاخره از گودال خارج شد. وقتی بیرون آمد بقیه قورباغه‌ها از او پرسیدند: مگر تو حرف‌های ما را نمی‌شنیدی؟ معلوم شد که قورباغه ناشنواست. در واقع او در تمام مدت فکر می‌کرد که دیگران او را تشویق می‌کنند.

امید شرط زندگی است

گاهی باید نشنید

در مواجهه با افراد ناامید و مأیوس از زندگی بهترین راه نشنیدن است چرا که این افراد نیمه خالی لیوان را چندین برابر از اندازه واقعی جلوه داده و غم و اندوه را با خود می‌آورند در حالی که می‌توان با تکیه بر داشته‌ها سختی‌ها را پشت سر گذاشت. خداوند متعال در آیه 198 سوره اعراف فرموده است «بگیر عفو را و امر كن به كار پسندیده و روى برگردان از نادانان.» و چه کار پسندیده‌ای مانند زنده کردن روح امید در میان مردم؟ روایت شده است كه امیرالمومنین على (علیه‌السلام) از كنار مردى گذشت كه سخنان یاوه مى‏گفت. ایستاد و فرمود: اى فلان! هر چه مى‏گویى به دو فرشته‏اى كه بر تو گماشته‏اند املا مى‏كنى و آنان مى‏نویسند. بنا بر این آنچه را براى تو سودمند است بگو و آنچه را یاوه است رها كن. (روضة الواعظین/ترجمه مهدوى دامغانى/589) و چه یاوه‌گویی زشت‌تر از اینکه زشتی‌های دنیا را فریاد زد و غم و اندوه را در دل مردم جای داد!

زخم نزن مرهم باش

حضرت علی علیه‌السلام فرمودند: به مكارم اخلاق رغبت كنید و به سوى آنچه به سود شماست بشتابید و بدانید كه خداوند نعمت را به شما ارزانى داشته و مردم (تهیدست) به شما محتاجند (پس در مقابل ایشان مسئولید) و سخى‏ترین مردم كسى است كه به كسانى عطا كند كه به او امید ندارند و هر كه یك گرفتارى را از كسى برطرف گرداند، خداوند هفتاد و دو گرفتارى دنیا و هفتاد و دو گرفتارى آخرت او را برطرف نماید و هر كس با نیكى با مردم رفتار كند پروردگار به او نیكى فرماید زیرا خداوند نیكوكاران را دوست مى‏دارد.(إرشادالقلوب/ترجمه سلگى/ج‏1/ 369) .گاه مشکلات و سختی‌ها آنقدر بزرگ و پیچیده‌اند که یارای کمک کردن و رفع آن نیست با این وجود آیا باید نمک به زخم پاشید؟ اگر توان کمک نداری لااقل مُسکن باش و دقایقی را که در کنار فرد گرفتار هستی با شادی و خوشحالی فضا را برای لحظاتی دگرگون ساز.رسول خدا(ص) فرموده است: هر كه مومنى را شاد كند، مرا شاد كرده و هر كه مرا شاد كند، خدا را شاد كرده. (أصول الكافی/ترجمه كمره‏اى/ج‏4/559) و فرمودند: كسى كه مومنى را دیدار كند تا او را شاد سازد روز قیامت خداوند هم او را مسرور می‌كند و اگر براى غمگین كردن او از وى دیدار كند روز قیامت خداوند او را مغموم می‌كند و دور می‌سازد. (مصادقة الإخوان/ترجمه خراسانى كاظمى/63 )

سخن آخر

روح و روان انسان چون سنگ و آهن نیست که در کشاکش مشکلات و سختی‌ها همچنان استوار و محکم، پا برجا باقی ماند، دل آدمی نیز گاه طعم خستگی را تجربه می‌کند و در این میان آنچه بیش از همه طراوت و شادابی را برایش به ارمغان می‌آورد چیزی نیست جز روح امید به زندگی از این‌روست که مولایمان علی علیه‌السلام در کتاب گرانقدر نهج‌البلاغه می‌فرمایند: همانا این دل‏ها همانند بدن‏ها افسرده مى‏شوند، پس براى شادابى دلها، سخنان زیباى حكمت‌آمیز را بجویید.
طبقه بندی: اخلاقی،
[ شنبه 14 دی 1392 ] [ 04:20 ب.ظ ] [ سید محمد مهدی حسینی ]
.: Weblog Themes By RoozGozar.com :.

درباره وبلاگ


با عرض سلام خدمت شما.
هدف از ثبت این وبلاگ ترویج فرهنگ قرآنی و مذهبی است.مطالب این وبلاگ بیشتر درمورد تلاوت قرآن میباشد که مطمئنا یکی از رها های ترویج قرآن و مفاهیم آن تلاوت است.متاسفانه امروزه نوجوانان و جوانان ما کمتر به دنبال فرآن هستند و خواندن آن برای آنها یک چیز غریب است.امیدواریم که آنها متوجه اشتباه خود بشوند و با قرآن مانوس شوند تا مورد رحمت حق قرار گیرند.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :